Golfskolen//

Golfskolen: Angrip driven riktig

For å maks lengde ut av driveren, hjelper det å vite hva spin loft er. I denne øvelsen lærer Jonas deg hva det er - og hvordan du kan bruke det til din favør. 

Se øvelsen på YouTube!

Publisert Sist oppdatert
Spin-loft er forholdet mellom innsfallsvinkelen og vinkelen på køllehodet i balltreffet. Dette er viktig å ha kjennskap til for å få maks lengde ut av driveren.

Det er én vesentlig forskjell på å slå med driver og med jern. Med en jernkølle i hånden vil man gjerne «slå ned på ballen», og la loften i kølla få ballen opp i luften. I et driverslag er det motsatt. Her vil man med vilje slå opp på ballen for å «launche» den opp og ut. For å få best mulig resultat med driveren ønsker vi derfor å ha riktig spin loft. Det er forholdet mellom innfallsvinkelen (angle of attack) og vinkelen på køllehodet i balltreffet (dynamisk loft). 

Med driveren i hånden ønsker vi så lite spin loft som mulig, da dette gir lenger slag og mer kontroll fra tee. Ifølge Trackman er gjennomsnittet blant PGA Tour-proffene 14,7 grader, og for en 15-handikapper er snittet 18,3 grader. Faktorer som hastighet og vinkelen på driveren din har selvfølgelig mye å si (spillere som slår hardt har ofte omtrent 9 grader på driveren, mens hobbygolfere har ofte omtrent 10,5 grader), men man kan gjøre mye ved å justere på innfallsvinkelen (angle of attack) og angripe ballen riktigere. 

En god øvelse for å få riktig angrepsvinkel er ved å legge en hanske foran ballen. Legg hansken omtrent 15 cm foran ballen på rangen. Målet er å slå ballen uten å treffe hansken. Dette vil tvinge deg til å slå mer opp på ballen, noe som gir et lavere spin loft-tall. 

Dette er en klassisk øvelse blant mange gode drivere og kan gjøre en stor forskjell i hvordan du treffer ballen med vårt fremste våpen i baggen. Øv på dette og merk hvordan ballbanen din forbedrer seg.

Powered by Labrador CMS