Golfskolen//
Golfskolen: Få slutt på «over the top»
Bli kvitt en av de vanligste feilene i golfsvingen ved hjelp av en bøtte med baller. Bare hver klar til å rydde opp litt etterpå.
Se øvelsen på YouTube!
Har du noen gang hørt at du kommer «over the top»? Det som skjer da er at grepet peker innover mot kroppen, mens køllehodet går utover. Dette er det samme som å komme «utenfra og inn». Som du ser på bildet, har du da lagt opp til en ordentlig slice.
Det er mange øvelser man kan gjøre for å unngå dette, og en av dem er å bruke en bøtte med baller til din fordel. Fyll en rangebøtte med baller til randen. Hold den framfor deg som om du holder en golfkølle, og gjør baksvingen. Når du er på toppen, og skal svinge ned, er målet med øvelsen å helle ballene bakover.
Som du kan se på bildet til høyre hvor ballene renner ut på forsiden, er hoften lengre frem, som vil gi mindre plass til hendene i gjennomsvingen. For å kompensere for dette forsøker køllehodet å finne en annen vei ned til ballen. Da kommer man «over the top».


Foto: Aleksander Mile Osen/Norsk Golf
Målet med denne øvelsen er å demonstrere hvordan den bevegelsen ser ut. Hvis du istedenfor forsøker å helle ballene bak deg i gjennomsvingen, vil du unngå den kjedelige «over the top»-bevegelsen, og dermed få bedre ballkontakt og gjøre det vanskeligere å slå en slice.