DP World Tour//
Halvorsen imponerte i tøffe forhold: – Lærerikt
Andreas Halvorsen (28) leverte en av tidenes beste norske prestasjoner på DP World Tour med en 6. plass i helgens Hero Indian Open.

Andreas Halvorsen (28) og Kristoffer Reitan (27) var de norske alibiene under helgens DP World Tour. I turneringen gjorde førstnevnte det så godt at han lørdag formiddag var helt i teten og kjempet om førsteplassen.
– Jeg tenkte nødvendigvis ikke så mye over plasseringen mens jeg spilte. Hvert slag krever så mye at det tar vekk tankene om resultat egentlig. Det er mer mellom rundene at tankene går, sier Halvorsen til Norsk Golf etter turneringsslutt.
28-åringen fra Larvik GK endte turneringen på en svært respektabel 6. plass. Det betyr nesten en million norske kroner i premiepenger for Larvik-spilleren. Det er et godt byks opp fra hans tidligere største sjekk på 505 396 kroner. Da vant han Danish Golf Challenge, som er hans største seier i karrieren.
Les mer om Halvorsens spill under Hero Indian Open her.
Slit og stress
Tidvis kraftig vind, utfordrende rough og vanskelige greener var med å påvirke turneringen. Halvorsen kjente de harde forholdene på kroppen.
– Jeg har opplevd turneringen som slitsom. Det er ikke ofte banen blir så krevende som denne uken, så det tar en del energi. Å ligge i toppen er jo også litt ekstra stressende. Det har også vært en veldig lærerik uke, hvor jeg får testet ulike følelser som kommer med å ligge i toppen i en større turneringer, sier han og fortsetter:
– Banen synliggjør veldig områdene av spillet man ikke er god nok på, så å mestre den ganske bra, er veldig gøy.
Halvorsen endte turneringen tre over par. Av alle spillerne som deltok denne helgen var det faktisk bare tre av dem som kom seg under par. Det sier litt om forholdene på den krevende DLF Golf Club.
Turneringsvinner Eugenio Chacarra vant turneringen med -4.

Vet hvor lista ligger
28-åringen mener at å levere godt i en slik turnering gir mange inntrykk.
– Det betyr mye på forskjellige måter. Det er kult å få kjenne på å være i toppen på søndag. Det er ikke noe man kan trene eller forberede seg til, så å få disse erfaringene er viktig for å bli en bedre spiller. Det hjelper rankingen min også, noe som er bra, understreker han.
Halvorsen gikk fra å være ranket som nummer 101 på DP World Tour, til å klatre 35 plasser og ende på 66. plass etter turneringen.
– Jeg har ikke spilt like mange turneringer som mange andre her ute, så det å få en god start synes jeg har vært viktig, sier Larvik-spilleren.
Hovedpersonen er klar på at turneringen gir han en god pekepinn på hva som skal til for å hevde seg i toppen.
– Jeg tar med meg erfaringen av hva som skal til for å konkurrere på denne touren. Det hjelper å finne litt ut hvor lista ligger og se hva andre spillere som har hatt suksess her ute gjør, sier han avslutningsvis.
Kristoffer Reitan endte på en 31. plass, etter fire runder på 72-75-74-77. Han klatrer med det til 95. plass på Road to Mallroca-rankingen.
Les mer om Halvorsens spill under Hero Indian Open her.