JuniorGolf//
I helgen spilte 730 juniorer turnering: – Veldig moro
Sesongåpningen på Olyo Juniortour ble en suksess. Aldri før har flere barn og unge deltatt.

Det ble i helgen spilt Olyo Juniortour på seks baner i fire forskjellige regioner i Golf-Norge. Samlet deltok hele 730 barn og unge.
– Det er rekord, bekrefter turneringsansvarlig Thomas Vesteraas i Norges Golfforbund.
Olyo Juniortour er åpne klubbturneringer i golf for alle barn og juniorer, og arrangeres av golfklubbene, fordelt i seks regioner. I turneringene står golfglede i fokus. Og alle barn kan delta, uavhengig av ferdighetsnivå og erfaring.
Vil ha flere unge med
I Golf-Norges virksomhetsplan for perioden 2024-27, vedtatt av klubbene på Golftinget høsten 2023, er det en uttalt målsetning å øke andelen barn og unge i klubbene. Ambisjonen er at alle juniorer skal tilbys organisert trening, og målet er også å få flere med i turneringsspill.
Sesongåpningen tyder på at klubbene er på riktig vei.

– Det er moro å se at interessen for breddeturneringene er stor ute i regionene, og dette lover godt for fremtiden, kommenterer Vesteraas.
Som kjent snudde alle piler for golfsporten under pandemien. Etter ti år med nedgang i medlems- og aktivitetstallene, strømmet folk tilbake til VTG-kursene og banene. Det var et globalt løft. Det spesielle for Norge er at oppsvinget ser ut til å fortsette der andre land opplever en tilbakegang.
I tillegg er medlemsøkningen størst i de yngste aldersgruppene. Ved utgangen av mars var det totalt 16.775 registrerte juniorer under 19 år i norske golfklubber, fordelt på 2.494 jenter og 14.281 gutter.
Forhåpentligvis vil økningen også vise seg i turneringsspill framover, hvor Olyo Juniortour er det første steget.
For nye og mer erfarne
Turneringene på juniortouren er inndelt i ulike klasser etter kjønn, alder og ferdighetsnivå, og det er ulike spilleformer og banelengder tilpasset klassene. For de minste lages det egne tilrettelagte baner over seks eller ni hull, med hullengder tilpasset barna.
For de aller minste er det heller ikke noe fokus på regler og å gjøre alt riktig, men mer fokus på å ha det gøy på golfbanen. Olyo leverer nå premier til alle turneringer.
– Det er veldig positivt at vi har fått på plass en samarbeidspartner for breddeturneringer for barn og unge, sier Vesteraas, og understreker at turneringene også er fin arena for de mer erfarne juniorene.

– Olyo Juniortour er en av møteplassene hvor spillere fra forskjellige klubber blir kjent med hverandre, konkurrerer mot hverandre og motiverer hverandre til å bli bedre golfspillere i et mestringsorientert miljø, poengterer han.
Som nevnt er touren delt inn i seks seks geografiske turneringsområder, som hver har sin egen terminliste i GolfBox.